Serdecznie polecam moją najnowszą publikację pt. Leksykon ratownictwa wodnego. Pozycja zawiera 117 haseł, stanowiących alfabetyczny zbiór wyjaśnień pojęć funkcjonujących w ratownictwie wodnym.
Materiał stanowi uporządkowany zestaw haseł, rozproszonych w wielu przepisach, artykułach naukowych i fachowych, książkach i innych źródłach, do których dotarcie zajmuje wiele czasu i może przysporzyć trudności, gdyż nie wszystkie z nich są ogólnie dostępne.
Przedstawia nie tylko istniejące definicje czy określenia, ale podejmuję też próbę wyjaśnienia niektórych pojęć – używanych przez tzw. środowisko, ale nie mających oficjalnych ram nazewniczych – na przykład „strefa nadzoru”, czy „stanowisko ratownicze”.
Książkę niniejszą dedykuję wszystkim, którzy jakkolwiek zajmują się ratownictwem wodnym – zarządzającym (wójtom, burmistrzom, prezydentom, dyrektorom i prezesom obiektów) ratownikom, instruktorom, działaczom organizacji wodniackich, przedstawicielom podmiotów uprawnionych, nauczycielom i trenerom. Podręcznik ten będzie przydatny także środowiskom, zamierzającym wystąpić z wnioskiem o udzielenie zgody na wykonywanie ratownictwa wodnego.
Ma ona pomóc czytelnikom w codziennej pracy, ułatwić szybkie dotarcie do konkretnego aktu prawnego, wskazać kierunek czy wyjaśnić rozumienie wielu zagadnień.
Odrębną wartością praktyczną jest aneks, na który składa się 12 załączników, w postaci gotowych programów, dokumentów czy dodatkowych omówień dla wielu haseł.
Leksykon w liczbach:
271 stron
115 haseł
12 załączników
117 pozycji literatury w tym 32 akty prawne